Włoska firma Slamp powstała w 1992 r. w Rzymie jako producent oświetlenia z tworzyw sztucznych. W 1996 rozpoczęła –  bardzo istotną dla marki, jak się później okazało – współpracę z architektem i designerem Alessandro Mendinim, twórcą postmodernistycznym i wrogiem banału. Zaprojektował on dla fabryki kolekcję trzynastu lamp bogato zdobionych elementami pop-artu, nawiązujących do graffiti i mody lat 90. Jego projekty otworzyły przed Slamp’em rynek i przyniosły mu sławę i uznanie. Slamp szybko stał się liderem w tworzeniu niebanalnych, nowoczesnych systemów oświetleniowych. Wszystkie lampy wykonuje się ręcznie w zakładzie firmowym w Rzymie, przy użyciu nowatorskich materiałów, we współpracy z najsławniejszymi na świecie architektami i projektantami.

W 2010 r. firma otrzymała pierwszą Red Dot Award, prestiżową nagrodę za design, co ostatecznie zdefiniowało jej profil i stało się prawdziwym początkiem deszczu nagród na wyroby fabryki w kolejnych latach.

Krokiem następnym było nawiązanie współpracy ze sławną brytyjską architektką Zahą Hadid. „Avia” i „Aria”, lampy wykonane według jej projektu, zostały symbolem Slamp’a. Pokazane podczas Salone del Mobile w 2013 r. – do dziś należą do najbardziej charakterystycznych produktów oraz największych bestsellerów manufaktury.

Slamp należy do najbardziej reprezentatywnych marek branży włoskiego oświetlenia dekoracyjnego. Niepowtarzalność i rozpoznawalność ich lamp wynika z zastosowania własnego patentu: szlachetnego, lekkiego i niezniszczalnego materiału – technopolimeru.
Dzięki technopolimerom tworzą kształty i efekty, jakich nie da się uzyskać z innych materiałów.

Wśród designerów projektujących dla Slamp są min.: Zaha Hadid, Daniel Libeskind, Alessandro Mendini, i inni.

I co równie istotne… lampy te mają niewygórowane ceny.